14 Şubat 2016 Pazar

BATAKLIĞIN KAYIP TANRILARI

Bataklığın Kayıp Tanrıları, benim uzun süre önce aldığım ancak bir türlü fırsat bulup da okuyamadığım kitaplarımdan biri.

Arkeolojik suç ve cinayet romanı.  2014 yılında En İyi Suç Romanı ödülünü alan bir kitap

Kitabımızın kahramanı Ruth Galloway. Kuzey  Norfolk Üniversitesinde ders veren, otuzlu yaşlarının sonlarında, ıssız bucaksız Saltmarsh kıyılarında bulunan birkaç ufak kulübenin birinde iki kedisi ile  yaşayan bir adli arkeoloji uzmanı.


Hikaye ;  Bir sabah dedektif şef Harry Nelson’un kendisinden bir cinayet soruşturması ile ilgili yardım istemesi ile başlıyor. Ruth taş yapıtta bulunan bir çocuk cesedi ile ilgili araştırma yapacaktır, taş yapıt denilen yer  ise , demir çağı’ndan kalma su ile karanın birleştiği Pagan’ların kutsal bölgesidir . Kurbanlar verilen ve ayinler yapılan bir mistik alan.


Ruth kendini bir anda birbirleri ile ilişkili olduğu düşünülen çocuk kaçırma ve cinayetlerinin ortasında buluyor. Bulunan kemikler yüzlerce yıl öncesinden bir kız çocuğuna ait. Ancak araştırmalar ve kazılar devam ederken ortaya çıkan kemikler, sadece geçmişte yapılan acımasız ritüellere, kurban sunma ayinlerine değil son yıllarda ortadan kaybolan küçük kızların akıbetlerine de ışık tutuyor.


Sonra gelen gizemli mektuplar var… Veee tüm bunlar Ruth’u  denizle bataklığın birleştiği, gel-gitlerin insanı bir anda yuttuğu fırtınalı bir geceye götürüyor ve  Ruth için gerçek manada bir ölüm kalım savaşı başlıyor..


Bu kitap ; benim zaman zaman soluğumu tutarak okuduğum ve bu kadar uzun zamandır beklettiğim için kendime kızdığım bir kitap oldu.  


Fırsat bulduğunuz bir zamanda okumanızı tavsiye ederim, zaten çok akıcı bir anlatımı olduğu için çabucak ilerliyor..
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder